Diğer Yazarlar

Sigorta Acenteleri Bu Pazarda Mutlaka Olmalı

SELİM BALIKÇI

Yeni dünya düzeninde satış alternatifleri olabildiğince çoğalıyor. O bildik esnaf kültürü belli bir süre sonra kendini robotik sistemlere devredecek gibi görünüyor.

Devamını oku...

Çapraz Satışı Olmayan Acentenin Geleceği Pek Parlak Görülmüyor

 MEHMET KARAAĞAÇ:

TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Sigorta sektörümüzün kalifiye elmana ihtiyacı var. Gençler bu işe sıcak bakmayıp, bankacılık sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Üniversitelerimizde banka ve sigorta bölümünde okuyan arkadaşlarımız bankacılık veya sigortacılık sektörü ile ilgili yeterli eğitim alamadıklarını hatta hiç poliçe görmediklerini beyan etmekteler.

Devamını oku...

Gelenekseli Koruyan Dijital Sigortacılık

CAN SERDAR ÖNEY

Komisyonların düşürülmesi, acenteler arası kıyasıya rekabet, haksız fesihler, portföy mülkiyeti, fiziki şartlar derken şimdi “nur topu” gibi bir sorunumuz daha var: Yeni nesilin ödeme alışkanlıkları…

Devamını oku...

Eğitim Olmadan Yapılacak Her Satış Sektöre Sorun Yaratacak

SERDAR ÇANKAYA:
SEGEM, acentelerin eğitimi konusunda bugüne kadar ciddi bir çalışmada bulunmuş durumda değil. Şu anda yalnızca SEGEM belgesi dağıtılıyor ve sigorta acentesinde çalışmak isteyen gençlere ücret karşılığında belge veriliyor.

Devamını oku...

#SigortaAcentesizOlmaz

SELİM BALIKÇI

Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa aç kalacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur. Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin.

Devamını oku...

Bilgilendirme Görevi Aslında Sigorta Şirketlerine Düşüyor

MEHMET HÜVVİYETLİ:

Adana Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Nasrettin Hoca eşekten düşmüş. “Ah gençlik ah” demiş. Sonra sağa sola bakmış kimse yok. “Ben senin gençliğini de bilirim ya…” demiş. Şimdi bu giriş bizi nereye getirecek derseniz...

Devamını oku...

İşlemin Tamamen Kaldırılmasını İstiyorum

OSMAN NAMIK DİLEK

TÜSAF YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ASAD BAŞKANI

SBM üzerinden tüm şirketlerin fiyatlarını tüketicilerin görmesini doğru bulmuyorum. Kişi evde sigorta fiyatlarına bakacak, sanki kendisi bir acente edasıyla acentenin yanına gelip “Benim trafik sigortası şu şirketten bu fiyata çıkıyor. Haydi yap” diyecek acentede o şirketin acenteliği yok ise bu defa iş paylaşımı yaptığı acentelere yönelecek. Halbuki bunu sadece acente görebilse ve SBM üzerinden poliçe kesebilse hiçbir sıkıntı olmayacak.Acente portföyünü korumuş olacak. Müşteri bilgileri kendisinde kalacak veya sabit fiyat uygulamasına gidilecek, tüm acenteler kurtulacak.

Devamını oku...

Gelin Bu İşe Ortak Bir Çözüm Bulalım

ÖMER TAŞ:

Malatya Sigorta Acenteleri Derneği Başkan Yardımcı 

Gerçekten de aile duyguların yoğun olarak yaşandığı, kişiler arası etkileşim ve iletişimin ön planda olduğu bir sosyal birimdir. Şirket ise kar amaçlı, mantık ve kuralların egemen olduğu sosyal bir yapıdır.

Devamını oku...

100 Binlerce İnsan Olumsuz Etkilenecek

AHMET ERSAVAŞ

ŞANLIURFA

Trafik sigortalarındaki son aylarda oluşan durumlar, ülkemizde sorun çözümlerinde hala ne kadar etkisiz olduğumuzu gözler önüne serdi. Sorunun tarafları, sorunun mağdurları ve bu sorunun tam göbeğinde olan kesimler(acenteler gibi) yani bütün kesimlerin değerlendirmeleri alınmadan tepeden inme kararlar alınarak durum içinden çıkılmaz hale getirilmiştir.

Devamını oku...

Önce Eğitim, Ardından Deneyim Gelmeli

ÖZKAN TOSUN:

BASİAD Yönetim Kurulu Üyesi 

SEGEM kurulmadan önce sektörde eğitimler yok denilecek kadar azdı. Olanlar ise birbirinden farklılık sergiliyordu. Bir başka ifadeyle, sektörün eğitim alanında bir tutarlılık söz konusu değildi ve sigortacılıkla ilgili olsun ya da olmasın herkes bu alanda faaliyet gösterebiliyordu. Bu ise alanında eğitim almış kişiler açısından dezavantajlı bir rekabet ortamı oluşturuyordu.

Devamını oku...

“Tohum Ek, Vermezse Toprak Utansın”

SELİM BALIKÇI

İki fare bir süt kovasına düşmüş. Farelerden biri bakmış kovadan çıkış yolu yok, belli ki hayattaki son anlarında kendini yormak istememiş. Bırakmış kendini. Diğer fare ise başlamış var gücüyle çırpınmaya. Çırpınmış, çırpınmış ve öyle çırpınmış ki sütün yağı yüzeye toplanmış. İşte o fare de o yağ tabakasından destek almış ve çıkmış kovadan.
Bu hikâye ne mi arıyor burada?

Devamını oku...

SEGEM Acenteleri Bir Araya Getirmeli

GÖKÇE UYSAL:
Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

SEGEM, acentelerin eğitimi konusunda sadece acente açılışı için gerekli olan SEGEM lisansını verebilmek adına bir sınav düzenlemektedir. SEGEM’in resmi internet sayfasında güncel bilgiler paylaşılmakta fakat birçok kişi bu sayfayı ziyaret edip bu bilgileri takip etmemektedir.

Devamını oku...

Sigorta Acenteliği Neden İtibarsızlaştı?

İSA DÖĞMECİ

Artık sigortalıların gözünde iyi acente, iyi fiyat veren acente olarak yer etmeye başladı.

Sigortacılığın geliştiği etik kurallar, genelgeler, kanunlar ve kurallar diyoruz ve övünüyoruz hep birlikte. Fakat gelmiş olduğumuz durumu hiç düşünüp, analiz edebiliyor muyuz?

Devamını oku...

Eğitimler Maliyet Olarak Görülünce, İhmal Edildi

ERSOY KOCAMANOĞLU:
TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Sektör olarak zor günler geçirdiğimiz bir gerçek, tabii ki bu süreç yeni başlamadı. 2011 yılında başlayan ve devamında çeşitli nedenler ile bu tarihe kadar gelen bir süreçten bahsetmek daha doğru olacak.

Devamını oku...

Çocuklarda ‘İşitme Engeli’ Nasıl Fark Edilir?

ABDULLAH COŞTU
Sağlıklı yaşam
İnsanlar arasındaki iletişim yolları içinde en önemlisi ve en sık kullanılanı konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma öğrenilmiş bir davranıştır. Anne ve babalar, çocuğun yakın çevresindeki kişiler farkında olmaksızın konuşma öğretmenliği yapmaktadır.

Devamını oku...

SEGEM’in eğitimleri yeterli ve verimli değil

 ALİ ÖĞÜTLÜ:
Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Sigortacılık mesleğinin kariyer yapılabilecek bir meslek olarak gelişebilmesi için en çok dikkate alınması gereken husus eğitimdir. Eğitim dediğimiz zaman bunu sadece sigortacıların eğitimi değil sigortalıların eğitimi olarak da düşünmek gereklidir. Sigortacıların eğitimi ülkemizde SEGEM tarafından organize edilmektedir.

Devamını oku...

Ba-Bs Formları İçin Kesilen Ceza Nasıl Sonuçlandı?

BÜLENT YÜK

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

2013-2014 dönemine ait Ba-Bs formu vermediğimizden dolayı verilen ceza bakın nasıl sonuçlandı?

Devamını oku...

SEGEM Belge Almak İçin Bir Araç Olmaktan Öteye Geçemiyor

CENGİZ KOLLUGİL
Kayseri Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bilindiği gibi sigorta sektörünün resmi tek eğitim kurumu SEGEM’dir. Sigorta teknik personeli olabilmek için verilen interaktif eğitim sonrası yapılan sınavda başarılı olmak zorundasınız. Gördüğümüz kadarıyla şu ana kadar SEGEM eğitimleri acente olarak faaliyet göstermek ya da sigorta teknik elemanı olarak çalışmak için realitede yeterli değildir.

Devamını oku...

Doğu’da Şirketler ‘Terör Teminatı’ Vermeli

Doğu’da terör olayları yüzünden şirketlerin iş makinelerine, kamyonlara terör teminatı vermediğini söyleyen Doğu Anadolu Sigortacılar Derneği Başkanı Engin Akın teminat sorununun çözülmesini istedi.

Devamını oku...

İşte Farkındalık Yaratacak Önerilerim

ATİLLA KOCAMAN:

Tüm sigorta sektörü oyuncuları ve oyun kurucularına ve en başta SEGEM yönetimine açık bir teklifim var: “Nasıl ki bankacılık kredi ürünlerinde türev ürünlerden bahsederken bu ürünleri satmaya yönelik SPK temel düzey ve ileri düzey sertifikasından tutun da mortgage, gayrimenkul değerleme vs gibi BDDK ve SPK tarafından sertifika isteniyor.

Devamını oku...

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: