Lakonik

M. JALE BAYAV

TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

Lakonik sözün özüdür ve içinde çok derin anlamlar içeren ve herkesin kolaylıkla yorumlayabileceği kısa ifadesidir.
Elbette ki yaşam koşulları, felsefesi, bakış açısı, eğitim, kültür kişilere göre değişse de genelde anlam bir orta noktada buluşacaktır.
Örneğin ''Yaşandı bitti'' dediğinizde sizi tanıyan birisi asla ''Ne? ''diye sormaz. Bilir ki bir şeyleri iyi ya da kötü artık geride bırakmışsınızdır ve artık o defterin tekrar açılmasını istemiyorsunuzdur.
Aslında hayatı böyle yaşamak lazım. Geriye dönüşlerle ilerlemek imkansız.

Nasıl gelişiriz?

İşte o zaman sadece Maşa olarak kullanılırsın ve asla gelişimini tamamlayamazsın. Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir. Her yaşadığımız olumsuzlukların ve istemediğimiz sonuçların nedenini doğru analiz etmezsek ne gelişebiliriz ne de istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.
Beni anlamalarını beklemek yerine, kendimi daha doğru nasıl anlatabilirim için kafa yormak ve belki de herkesin ortak noktada buluşabileceği doğru cümleleri kurmak için çaba göstermeliyim.
Eğer çoğunluk beni doğru anlamıyor ve değerlendirmiyorsa buradaki terslik bende demektir.
Nerede hata yapıyorum!
Toplum olarak genelde ki sorunumuz da bu maalesef…
Hep duyarız, ''Kimse beni anlamıyor?”
Hatalarımızı, eksiklerimizi, yetersizliklerimizi görüp düzeltme, tamamlama, geliştirme becerisi ile asla hiç kimsenin Maşa’sı olmayız.
Saygı, sevgi, güven duygusu içinde gelişen ve ilerleyen ilişkilerle her zaman bey olursun. Bunu başarmak zor olsa da başardıktan sonra da her şey çok daha kolay demektir.
Anlayana!..

  sigortacim sayi 28 haziran
 Haziran 2018 / Sayı:28

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: