Acenteler İçin Acilen Mevzuat Değişikliğine İhtiyaç Var

Giresun Sigorta Acenteleri Derneği (GİSAD) Başkan Yardımcısı

MERAL AKIN

Üretimde verimlilik ve teknik gelişmeyi teşvik ederek piyasalarda etkinliği artıran rekabet süreci, ekonomik gelişmenin en önemli unsurlarından biri. Sağlıklı bir rekabet ortamı toplumsal refah artışına da katkıda bulunur. Fakat sektörümüzde bu rekabet ortamı hiç de sağlıklı ilerlemiyor. Ne toplumsal refah kaldı ne de sektörümüz bu durumdan memnun.

Müşteri tarafından bakıldığında en ucuzu bulma çabasıyla cebi düşünülen bir durum, acente tarafından bakıldığında ise müşteriyi bir şekilde maddi manevi memnun etme ve portföyünde tutabilme çabası rekabet ortamını iyice bozdu. Şirketlerin istikrarsız bir şekilde fiyatlarını bir aşağı indirip, bir yukarı çıkarması müşterilerin kapı kapı dolaşıp en ucuzu bulma çabası, acentelerin kemikleşmiş müşteri portföyünü oluşturmasını zorlaştırıyor ve müşterilerin her sene başka bir şirkete yar olmasına neden oluyor. Artık müşteriler kendince bilinçlenmiş, şirketlerin veya acentelerin hizmetini görmezden gelerek fiyat odaklı sigorta yaptırmaları acentelerin varlıklarını devam ettirmelerini imkânsız hale getiriyor. Acenteler ne kadar dik durmaya çalışsalar da olumsuz giden bu durum artık durdurulamaz hal aldı. Bu durumun çözümü için sadece acentelerin duruşu çözüm değil. Acilen mevzuat değişikliğine ihtiyaç var. Olumsuz rekabet ortamında içten içe kan kaybeden acenteler, mutsuz ve geleceklerinden umutsuz. Bu durum sektörün de sorunlarını artırıyor ve sorunların çözümünü zorlaştırıyor.

Birleşmenin içi iyi doldurulmalı

Acenteler varlıklarını sürdürmek için öncelikle kendilerine ve personellerine yatırım yapmalı. Günü kurtarmak için trafik peşinde koşan değil profesyonel acente olmalı. Branşlar bazında kendini yetiştirmeli ve uzmanlaşmalı. Teknolojiyi yakından takip etmeli ve yatırım yapmalı. Müşterilerine sigorta danışmanı hizmeti verebilmeli. Bu koşullarda kendi portföyünü oluşturabilir ve koruyabilirler. Acentelerin sadece büyüyebilmek için birleşmeye gitmelerini sağlıklı bulmuyorum birleşmenin içinin iyi doldurulması ve alt yapısının sağlıklı oluşturulması gerekiyor. Birleşerek sadece oto kaza poliçesi satacaklarsa bu birleşme uzun ömürlü olmayacak. Birleşmeyi uzman bir sigorta danışma ve satış ofisine dönüştürebilirlerse ve her branşta poliçe satan uzman acente olabilirlerse fayda sağlayacak. Aksi iyi niyetle yola çıkan dostların birbirleri ile sıkıntıya girmelerine neden olacak. Sağlıklı ve alt yapısı iyi oluşturulmuş birleşik ve uzman bir acente ile çalışmak şirketlere ve müşterilere ciddi katkı sağlayacak. Şirketlerin iş yükünü ve maliyetlerini ciddi oranda azaltacak. Müşteriler danışman bir firma ile çalışacağı için fiyat odaklı olmaktan çıkacak hizmet odaklı olacak. Bu durum da güven satan sektörün güvenilirliğini artıracak.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: