Menu

Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında Elimden Bin Türlü Saz Geldi, Geçti

MUSTAFA AYDINÇELEBİ

CANLI ARŞİV

Diğer derneklerin geçmiş seçimleri nasıldı bilmem ama; Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği’nde, 1992’den bu yana tek listeyle seçime gidilmişti. Bu sene, bu gelenek bozuldu ve iki liste yarıştı. Duyduğum kadarıyla diğer bazı derneklerin seçimlerinde de birden fazla liste yarışmış. Gelişmeler gösteriyor ki TÜSAF seçiminde de tek liste geleneği bozulacak. Tabii ki bunda yadırganacak bir şey yok. Her dernek üyesinin, dernek organlarına; her delegenin de TÜSAF organlarına aday olması onun en doğal hakkıdır.

Halihazırda; yapılacak TÜSAF Genel Kurulu’nda, bu hakkını kullanmak isteyen iki aday çıkacağı söyleniyor.
Şu ana kadar adaylığı kesinleşen tek isim; TÜSAF başkanlığı ile SAİK üyeliği görevlerini yürüten ve ikinci dönem için TÜSAF başkanlığına talip olan, Murat Büyükçelebi. Diğer adaylık için birkaç isim üzerinde durulduğundan bahsediliyor.
Henüz bir adayın belirlenmediği söyleniyor.
Rakip aday kim olursa olsun; sonuçta o da TÜSAF bünyesinden bir kardeşimizin olacağı kesin. Bu bakımdan her iki kardeşimiz de genel kurul huzuruna çıktığında; delegeler takdir hakkını kullanacaktır. Oy isteyenlerin hepsi de bizim kardeşimiz olduğu gibi; oy isteyen her iki gurup mensubu da birbirinin kardeşidir. Dahası; kime oy vermiş olursa olsun tüm delegeler her iki gurup mensuplarının da kardeşleridirler.
Gerek TÜSAF camiasındaki birliğin, dirliğin bozulmaması; gerekse acente camiasının TÜSAF bünyesinde birliğinin ihyası için; kardeşlik havasında, centilmence, bir hizmet yarışı yapıp; seçim sonrasında, tarafların kucaklaşmasıyla iyi bir görüntü vermek mecburiyetindeyiz.
Bu konuda; gerek Murat Büyükçelebi; gerekse, karşı guruptan belirlenecek adaydan beklentimiz; gerek genel kurula kadarki dönemde, gerekse genel kurulda, gerginliğe meydan vermeden bu sürecin hasarsız atlatılmasını sağlamalarıdır.
Adaylardan ziyade; kraldan fazla kralcıların çıkarak, adayları ve taraftarlarını tahrik edici davranışlarda bulunma ihtimalinden korkarım.
Bunu engellemek, iki adaya düşen bir görevdir. Engellemenin şartları da: Seçime kadarki dönemde;
1- Karşı tarafı kötülememek
2-Yaptığı hizmeti anlatmak
3-Önümüzdeki hizmet döneminde ne yapacağını anlatmak
Genel kurulda;
1-Toplantı başında, heyet huzurunda kucaklaşıp birbirlerine başarı dilemek
2-Seçim sonrası, kazan tarafı tebrik etmek
Bu tavsiyelerimi içine sindiremeyen varsa; Hacı Bektaşi Veli Hazretleri’ ne kulak versin.
Sevgi, muhabbet kaynar, yanan ocağımızda
Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda
Hırslar, kinler yok olur, aşkla meydanımızda
Arslanlarla ceylanlar, dost olur kucağımızda.
Hacı Bektaşi Veli Hz.
Tarihimizden ders alınacak bir olay Yavuz Sultan Selim; Mısır seferine çıkacak. Sefer hazırlıkları başlamış. Ordu, silah teçhizat her şey hazırlanmış. Fakat, o günün şartlarında, uzun mesafeli bu sefer; aynı zamanda uzun bir zaman diliminde gerçekleşecek. Bu süre zarfında koca ordunun sefer masraflarını finanse edecek hazine imkanlarında problem var. Sultan, buna çare bulunmasını ferman eyler. Herkes seferber olup çare ararken, Edirne’deki bir paşadan, padişaha bir mektup gelir.
Mektupta, bulunan çare arz edilmektedir.
Mektupta arz edilen çare şu:
Edirne’de zengin bir tüccar vefat etmiş. Vefat eden zatın, küçük bir oğlundan başka kimsesi yokmuş. Bu çocuğa intikal eden mirasa el konulursa ordunun ihtiyacı karşılanırmış !
Sultan mektubu okuduktan sonra arkasına şu notu düşer…
Ölene rahmet,
Oğluna afiyet,
Malına bereket,
Gammaza lanet
Y.S.Selim
Sayın adaylar; sayın delegeler!
-Fitnelik ve gammazınlık ihtimali ile tahriklere dikkat!..
-Adayların tamamı bizim ve birbirlerinin kardeşidir.
-Centilmence yarışıp kaybetmek; etik dışı girişimlerle kazanmaktan daha onurludur.
-Federasyonu zaafa düşürme pahasına kazanılan bir seçim kimseye hayır getirmez.
–Federasyonun güçlenmesi, delegelerin seçim kazanmasından daha önemlidir.

  sigortacim sayi 28 haziran
 Haziran 2018 / Sayı:28

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: