Menu

Sigorta Acenteliği Neden İtibarsızlaştı?

İSA DÖĞMECİ

Artık sigortalıların gözünde iyi acente, iyi fiyat veren acente olarak yer etmeye başladı.

Sigortacılığın geliştiği etik kurallar, genelgeler, kanunlar ve kurallar diyoruz ve övünüyoruz hep birlikte. Fakat gelmiş olduğumuz durumu hiç düşünüp, analiz edebiliyor muyuz?

haber 12 036Acente denilince akıllara ne geliyor? Hiç düşündük mü? Biraz düşününce zorunlu teminatların olduğu bir diğerinin diğerinden farklı olmadığı trafik ve diğer zorunlu sigortalar. Adı üstünde zorunlu sigorta. Peki, neden fiyatlar farklı? Şirketlerin birbirinden farklı ortaya koydukları nedir? Bir yanlışlık var ve bu yanlışlık acenteyi her geçen gün itibarsızlaştırıyor. Nasıl mı itibarsızlaştırıyor?

Acaba acentem beni kazıkladı mı?

Sigortalı acenteleri geziyor, fiyat alıyor. Acentelerde fiyat farklı ve düşünmeye başlıyor “Acaba benim acentem beni bugüne kadar kazıkladı da benim haberim mi yok… Haklı tabii ki sigortalı. O kadar açıldı ki fiyat aralıkları iki, üç, dört kat fiyat farklılıkları görebiliyoruz. Bir de unutmayalım acenteye alternatif internet sigorta adreslerinden de fiyat almayı ihmal etmiyor sigortalı, fakat fiyatı öğrenip acentede yapmaya devam ediyor. Şirketler bunun da farkına varır umarım. Artık sigortalıların gözünde iyi acente, iyi fiyat veren acente olarak yer etmeye başladı. Yıllarca profesyonel olmaya çalışan emek veren ve bu doğrultuda yatırım yapan acenteler gerilemeye organizasyon şirketi dediğimiz acenteler imzalayabildiği kadar şirketle sözleşme imzalayarak bu şirketlerin yetkilerini diğer acentelere pazarlamaya başladılar ve başarılı olmakla beraber her geçen gün sayıları artarak büyümeye devam ediyor. Hangi acentenin ne kadar üretimi var, hangi şirket hangi acentesinin ne kadar üretimi olduğunu tespit edemez duruma geldi.

Peki, nedir çözüm?

Zorunluluk varsa bir yerde tabii ki bunu zorunlu kılan da devlet ise bu işi düzenleyecek olan da yine devlet olacaktır. Zorunlu poliçelerde oturup değerlendirmesini yapacak ve fiyatını belirleyecektir. Zorunlu sigorta poliçesinde teminatlar tek tip teminatlar ise fiyat tarifesi de tek tip fiyat tarifesinde olmalıdır. Tabii ki bunu şirketlerle istişare ederek yapmaları daha faydalı olacaktır. Belirlenen fiyatlardan üretim yapmak istemeyen şirketler de zorunlu sigortalardan çekilerek şu an acentelere yapılan zulümden vazgeçmiş olacaklarından acente müşterisi ile olan itibar karmaşasından kurtulmuş olacaktır. Tabii ki Hazine’nin belirlemesi gereken en önemli konulardan biri de acentenin durumudur. Sigorta acenteliğinin bir meslek olduğunu ve sigorta poliçelerine aracılık zorunluluğu getirerek daha uzman acente kadroları oluşmasını sağlayacak kanun düzenlemesi yapması gerektiği bilincine vararak gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir. İster zorunlu olsun ister olmasın iki taraflı bir teminat sözleşmesi yapılıyorsa örnek verecek olursak (mahkemede avukatlar, muhasebede mali müşavirler kullanılıyor) sigorta sözleşmelerinde sigorta uzmanı zorunlu kılınmalı ve gerçek bir resmiyet kazandırılmalıdır. Bir sonraki yazımda sigorta uzmanı meslek uzantısını nasıl alabiliriz ve bunun için neler yapabiliriz diye yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşacağım.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: