Menu

İşte Farkındalık Yaratacak Önerilerim

ATİLLA KOCAMAN:

Tüm sigorta sektörü oyuncuları ve oyun kurucularına ve en başta SEGEM yönetimine açık bir teklifim var: “Nasıl ki bankacılık kredi ürünlerinde türev ürünlerden bahsederken bu ürünleri satmaya yönelik SPK temel düzey ve ileri düzey sertifikasından tutun da mortgage, gayrimenkul değerleme vs gibi BDDK ve SPK tarafından sertifika isteniyor.

haber 12 006 03Biz acenteler için de her acenteyi segmente edici, uzmanlık ve branşlarına göre adına örneğin ileri düzey teknik personel sertifikası vs gibi bir isimle farklı bir modeli neden eklemiyoruz? “Çoğu acente ve sigorta şirketinin teknik personel sertifikasını bile zor bela aldırabiliyoruz. Üstelik bunun maliyetine de katlanmak da çabası. Ayrı bir sertifika nasıl bir fark yaratacak?” gibi sorularınızın hepsinin cevabını vereceğim…

SEGEM için önerilerim

Kurumlar başlığında önerim ve uygulamaya gelince SEGEM;

1-Acenteler için temel ve ileri düzey teknik personel sınavını olarak iki farklı sınav modeline geçmeli.

2-Acenteler için teknik personel sertifikası için sadece sertifika sınavı düzenleyen kurum olmanın daha da ilerisine giderek, bu sınavın metedolojisine daha fazla anlam yüklemeli, sınav sorularını; özellikle hasar anında yapılacak uygulamaları geliştirecek yoruma dayalı sorulara ağırlık vermeli. Beklenen fayda, bu şekilde sınav sorularını, ezber eğitim ile geçmenin önüne geçerek, kalifiye düzeyi daha yukarda teknik personel amaçlanmalı.

3-İleri düzey teknik personeli sınavı düzenleyerek sigortacılık ürünlerinin sadece motor branşından ibaret olmadığı, gerçek profesyonellerin lisanslanmasının amaçlandığı, sadece ürün ve branş odaklı olmayan sigorta hukuku, temel hukuk, ticaret hukuku, ekonomi, girişimcilik, yönetsel yetkinlik vs gibi konuları barındıran bir sınav modeli gerçekleştirmeli. Beklenen fayda, acentelerin farklı branşlarda üretim ve hizmet hedefleyen, profesyonel ve makro bakış açısına sahip kişiler tarafından yönetileceği tabanın hazırlanmasını kolaylaştıracaktır.

Şirketler için önerilerim

1-İleri düzey sertifika sahibi acenteleri motive edici ek komisyon uygulamaları yapmalı.

2-Temel düzey sertifikası olan acentelerin ileri düzey için yönlendirmeli, ek fayda, ödül vs gibi kriterlerinin uygulamasına model olmalı.

3-Ürün odaklı komisyon anlayışının yanısıra ileri düzey sertifika sahipliğini özendirici ürünleri çıkartmalı. Beklenen fayda, zorunlu branş dışında ürün satışı ve müşteri memnuniyetini hedefleme için tam donanımlı ve yetkin, ürün hakimiyeti olan ve ilişki yönetimini bilen profesyonel acenteler, kendileri katma değer katan ve şirketlerin vizyon ve misyonlarına daha çabuk ulaştıracaktır.

Hazine için önerilerim

1-İlgili sertifikasyon modeli için gerekli yönetmelik değişikliğini sağlayıcı ve geçiş sürecini kolaylaştırıcı önlemler sunmalı.

2-İleri düzey sertifika sahibi acente/teknik personellerinin farklı branşlarda poliçe üretimlerini destekleyecek yetkilendirme modeline geçmeli. Beklenen fayda, içinde yaşadığımız ekonomik sistem itibariyle herkesin ihtiyacı olan sigorta ürünlerinin doğru ve etik şekilde sunulması, sigorta sektörünün en önemli aktörü acentelerin yetkinlik, bilgi birikimi ve donanımının maksimum seviyeye çıkartarak simsar acente algısından profesyonel sigorta aracısı rolüne geçmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: