Menu

Acentelerin Yaşama Şansı Azalıyor

ERSOY KOCAMANOĞLU
TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

Geliri düşen, riski katlanarak büyüyen, maliyetleri de çok yükselen acentelerin artık hizmet verme ve yaşama şansı azalıyor.

Zorunlu mali mesuliyet poliçelerinde geçen sene haziran ayında başlayan ve devam eden fiyat artışları biraz daha sürecek gibi görünüyor. Peki, ne oldu da bir anda uyuyan devi uyandırdık.

haber 11 023 02Öncelikle sorunu tespit ederek, çözüm önerilerini sunmak gerekiyor. Sigorta şirketleri, çıkan yönetmeliklerin ve kur artışının çok ciddi maliyet artışı getirdiği iddiasında. Tüketiciler haklı nedenlerle, fahiş rakamlarla poliçe satın aldığını düşünüyor ve bu nedenle de siyasi baskı ve kamuoyu oluşturarak fiyat indirme baskısı yapıyor. Kanun koyucu çıkarılan yönetmeliklerin kamu yararına olduğu düşüncesinde. Bu nedenle geçici olarak günlük yönetmelikler ve değişikliklerle çözüm yolu aranıyor. Bir nevi deneme yanılma yolu ile…

Sonuçta yine acente cezalandırılıyor

Peki acente bu işin neresinde duruyor? Kaybı ve kazancı ne? Sadece aracılık hizmeti yapmakta olan, ama her fırsatta gelir kaybına uğrayan ve ceza kesilen bir durumda… Sonuç, yine acenteye fatura edilen bir cezalandırma sistemi olarak karşımıza çıkıyor! Geliri düşen, riski katlanarak büyüyen, maliyetleri çok yükselen acentelerin, rekabet ettiği unsurların ekonomik gelir düzeyleri düşünüldüğünde yapılan ticarette hizmet verme ve yaşama şansı azalıyor. Acente, mevcut piyasa şartları normalleşme sürecine girene kadar bünyesine yeni gelen ve bünyesinde bulunan sigortalılarını portföyünde tutma savaşı, iş paylaşım modeli ile olacak, tabii ki şartları elverdiği ölçüde. Sonuç olarak çözümden bahsetmek istersek, sektörün paydaşları bir araya gelerek sorunları ve çözümleri sunmak zorunda. Ben yaptım, oldular ve zorlamalarla bu iş ne kanun koyucuya ne sigorta şirketine ne acenteye ne de tüketiciye yarayacak. Güneş çarığı, çarık da ayağı sıkar. Kısacası herkesin canı yanar…

Yazarlar

 • Jun 05 , 2017

  MUSTAFA NAZLIER

  Sigorta Eksperi

  Tüm sektör aktörleri sigorta eksperlerinden eşit olarak aynı kalitede düzenli hizmeti alabilmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu eğitim ve bilginin güvenli olarak istikrarlı biçimde eksperler tarafından tüm paydaşlarına bağımsız ve tarafsız sunulabilmesidir.

 • Jun 02 , 2017

  M. JALE BAYAV

  TÜSAF Yönetim Kurulu Üyesi

  Geçmişteki hatalarımız, geleceğimize yön veren en iyi derslerdir aslında, önemli olan hataları görebilmek ve kabullenebilmek cesareti ve olgunluğu ile kendimizi yenilememizdir.
  Hayatta ya Bey olacaksın ya Paşa, ya Ağa olacaksın ya da Maşa…

 • Jun 02 , 2017

  ADNAN ÇELİK

  Parametre

  Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 718 milyar lirayı aştı. Borsa İstanbul'da en yüksek piyasa değerine sahip şirket, 41,1 milyar lira ile Koç Holding olurken, onu Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası izledi.

 • Jun 02 , 2017

  HANİFE KARAMUSTAFAOĞLU

  Eğitim

  Birçok işi halletmeye çalışıp yine de hiçbirini tamamlayamıyorsanız ya da sabah erkenden işe gittiğiniz halde hâlâ verimli çalışamadığınızı düşünüyorsanız bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Amacınız iş hayatında üretkenliğinizi artırmak ise işte uygulamanız gereken 5 madde...
  Üst üste yapılan toplantılar, ardı arkası kesilmeyen mailler ve yapılacak işlerin birikmesi… Gün boyu çalışıyor, öğle tatillerinden feragat ediyor, hatta mesaiye kalıyor fakat yine de bir türlü işlerinizi bitiremiyorsanız, modern çalışma hayatının en büyük sıkıntılarından biri olan “verimsiz çalışma kriziyle” karşı karşıyasınız demektir. Ancak gün içerisinde üretkenliğinizi etkileyen durumları öğrenerek ve gerekli önlemleri alarak daha verimli çalışmanız mümkün. İşte iş hayatında üretkenliğinizi artıracak 5 yöntem:

 • Jun 02 , 2017

  HASAN ALİ GÖZÜKARA

  Otoacente

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "İstanbul Autoshow" kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl "Geleceğe Yakından Bakın" sloganıyla gerçekleştirilen fuar 21-30 Nisan tarihlerinde açık kaldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, bu sene aralarında daha çok Türkiye'de üretim yapan firmaların bulunduğu otomotiv markaları yeni modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdi.
  Bugünün ve geleceğin teknolojilerinin sergilendiği fuara, Alfa Romeo, Aston Martin, Dacia, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Lexus, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Smart, Ssangyong ve Toyota katıldı. Fuarda, otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları da yer aldı.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: