Sigorta acenteleri artık “Findeks Paketleri Başvuru Noktası”

FINDEKS TUSAF Mayıs2020

Kredi Kayıt Bürosu ile Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliği sayesinde banka şubelerine ek olarak Türkiye’deki tüm sigorta acenteleri de artık Findeks hizmet noktası oluyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu’nun (TÜSAF) imzaladıkları protokol ile, sigorta acentelerinin Findeks ürün ve hizmetlerini kendi müşterilerine sunabilmeleri mümkün hale geldi. Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında artık sigorta acentelerinin müşterileri şahsi finansal durumlarını yönetebildikleri gibi, ticari ilişki içerisinde bulundukları üçüncü kişilerin finansal durumlarını da öğrenip, alacak risklerini en aza indirme imkanına kavuşacaklar. Bugüne kadar Findeks Paketlerine banka şubeleri, Findeks dijital kanalları ve Findeks Çağrı Merkezi aracılığıyla sahip olunabiliyordu.

Gerçekleşen bu iş ortaklığı projesiyle, 2015 yılında Hazine Müsteşarlığı’ndan da alınan onay ile sigorta acenteleri Findeks ürünlerini içeren paketleri satma yetkisine sahip olmaktadır.

Bu paket satışlarından ne kazanç sağlayacaksınız?

Satılan paket fiyatının %25’i kadar komisyon kazanılmaktadır. Tek bir paket satışı ile 10.030 TL’ye kadar komisyon kazanılabilmektedir. Komisyon oranı için herhangi bir satış limiti bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi almak için 444 52 52’yi arayabilirsiniz veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresine talebinizi iletebilirsiniz.

Sigorta Acentelerinin Findeks Paket Satışı’na İlişkin KDV Mükellefliği İle İlgili Bilgiler

Gider Vergileri Kanunu’nun 28. maddesi uyarınca; sigorta şirketlerinin, her ne şekilde olursa olsun yapmış oldukları bütün muameleler dolayısıyla kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar banka ve sigorta muameleleri vergisine tabidir. Öte yandan, aynı Kanun’un 30.maddesinde ise, banka ve sigorta muameleleri vergisini sigorta şirketlerinin ödeyeceği, sigorta aracıları tarafından yapılan sigorta işlemlerinde de verginin mükellefinin sigorta şirketleri olduğu hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla esasında sigorta aracıları BSMV mükellefi değildirler.

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-e maddesinde ise, banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ve sigorta aracılarının sigorta şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemlerin katma değer vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Sigorta aracılarının sigorta şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemlerde BSMV, sigorta şirketleri tarafından ödendiğinden bu işlemler de KDV’den istisna edilmiştir.

Ancak görülebileceği gibi KDV’den istisna edilen sadece sigorta aracılarının sigorta şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemlerdir. Burada da vergi sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir.

Uygulamada sigorta aracıları sadece sigorta şirketlerine sigorta muamelelerine ilişkin işlem gerçekleştirebildiğinden dolayı, bu şirketlerin KDV mükellefiyeti olmadığı gibi bir algı mevcuttur. Ancak söz konusu şirketlerin gerçekleştirdiği diğer işlemler (örneğin demirbaş satışları) KDV kapsamındadır. Bu şirketler bir demirbaş satışı gerçekleştirdiğinde satış bedeli üzerinden KDV hesaplamaları gerekmektedir. Böyle bir durumda da hesaplanan KDV’nin KDV beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Bu kurumlar uygulamada KDV hesaplamaları gereken bir işlem olduğunda interaktif vergi dairesi aracılığıyla verdikleri online bir dilekçe ile KDV mükellefiyetini açtırmakta, işlem tamamlandıktan sonra da yine aynı yolla KDV mükellefiyetini sonlandırmaktadırlar.

Sık sık KDV’ye tabi işlem gerçekleştiren kurumlar ise, KDV mükellefiyetini kapamamakta, işlem olmadığı aylarda da KDV beyannamesini boş olarak vermektedir.

Böyle bir durumda bu kurumlara 58,80 TL tutarında bir damga vergisi yükümlülüğü doğmaktadır.

KDV beyannamesi vermenin damga vergisi haricinde başka bir maliyeti bulunmamaktadır. Bu maliyete katlanmak istemeyen kurumlar, beyannameyi boş verecekleri dönemlerde KDV mükellefiyetini kapatmaktadırlar. Haklı bir gerekçe gösterildiği takdirde, vergi daireleri genel olarak KDV mükellefiyetinin kapatılmasına itiraz etmemektedir.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: