20.10.2012 Kayseri Serbest Kürsü Toplantısı

20.10.2012 Kayseri Serbest Kürsü Toplantısı

Acentelerin komisyon indirimlerinden dolayı çok mağdur olduklarını Sigorta Şirketlerinin komisyon indirimi yerine primleri arttırmasının daha doğru olacağını belirtti. Ayrıca acente ve Sigorta şirketlerinin arasında yaşanan sorunlara ilişkin tahkim mekanizmasının kurulmasının birçok mağduriyetin ortadan kalkacağını söyledi. Sesimizin daha gür çıkması için Kayserili  acenteleri derneklerine üye olmaya davet etti.  
  

kayser-serbestkursu2Tüsaf Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KASAP gerek il dışından gerek Kayseri ilinden gelen toplantıya katılıp destek veren tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra Tüsaf ın güç birliğinin adresi olduğunun altını çizen KASAP;Tüsaf ın 24 il derneği ile temsil edilen büyük bir kurum olduğunun altını çizdi.Tüsaf olarak Tüsaf a üye olmayan diğer 3 dernekler birlikte sektörde yaşanan son gelişmelere ilişkin ortak bir deklarasyon yayınlayacaklarını söyledi.Tüsaf olarak son dönemlerde yaşanan komisyon indirimleri ve çarpık fiyat uygulamaları ile ilgili ilk andan itibaren derhal Hazine nezdinde girişimlerde bulunduk;ama biz bunu hiçbir zaman reklam malzemesi yapmadık dedi.Hazinenin son yayınladığı duyuruda da gözüktüğü gibi yaptığımız girişimler meyvesini verdi.Artık Trafik poliçelerinde hem komisyon indirimleri hem de yüksek fiyat uygulamaları bir düzene girecek.

Sigorta Tatbikaçılar Derneği Başkanı Fahri ALTINGÖZ ise bugün itibariyle sektörün toplam primin üretiminin 17 milyar TL düzeyinde olduğu ve bu primle Türkiye ekonomisine katkısının %1.2 düzeyinde olduğunu belirtti. Yapılan araştırmalar bu pastanın çok büyüyeceğini gösteriyor ve acente olarak sizlerin bu büyüme sürecinde daha dikkatli olmanız gerekiyor.Özellikler direkt satış,telemarketing,call center,internet satışlarına karşı aksiyon almanız gerekiyor diye belirtti.

kayser-serbestkursu3Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Sn.Dr.Ahmet GENÇ Bireysel Emeklilik sisteminin Türkiye ekonomisine ciddi katkı yapacağının;devletin de 01.01.2013 ten itibaren her birikime %25 oranında katı yapacağını,ancak bu katkının yıllık asgari brüt ücretin %25 ini geçemeyeceğini söyledi. Şu ana kadar Bireysel Emeklilik sisteminden 4000 civarında emekli olanlar olduğunu ve neredeyse tamamına yakınının toplu paralarını aldıklarını belirtti ve hedeflerinin insanları maaş almaya yönlendirmek olduğunun altını çizdi.Hazine olarak sektörde yaşanan trafik sigortalarında yaşanan sorunları yayınladıkları genelge ile bir düzene oturtacaklarına inancının tam olduğunu belirtti ve Hazine olarak şirketlerin komisyonlarına müdahale etmeyeceklerini söyledi. Hazine olarak Sigorta Acenteleri Yönetmeliğini şimdiye kadar çıkaramamalarından dolayı rahatsız olduklarını belirtti.

Daha sonra söz alan Sigorta Tahkim Müdürü Metin KARACAN ise Tahkim sisteminin işleyişi ile ilgili verdi.Daha ayrıntılı bilgi ve istatistilerin www.sigortatahkim.org adresinden inceleyebileceklerini söyledi. 


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: