Menu

Ehliyetsiz Trafik Kazasında Trafik Sigortası İçin Emsal Karar

İzmir İl Hakem Heyeti, trafik kazasına karışan ancak başka hiçbir kusuru olmayan sürücüyü ‘ehliyetsiz olması kazanın oluşunu etkilemediği’ gerekçesiyle haklı bulundu.
İzmir İl Hakem Heyeti tüm sürücüleri ilgilendiren bir karara imza attı. Emsal niteliğindeki kararda “ehliyetsiz” trafik kazasına karışan ancak başka hiçbir kusuru olmayan sürücü haklı bulundu!
İzmir İl Hakem Heyeti tüm sürücüleri ilgilendiren bir karara imza attı. Emsal niteliğindeki kararda “ehliyetsiz” trafik kazasına karışan ancak başka hiçbir kusuru olmayan sürücü haklı bulundu!
2013 yılında İzmir’in Bayraklı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Esengül G. yönetimindeki otomobil, Abdül A. yönetimindeki motosiklete çarptı ve motosiklet sürücüsü yaralandı. Kazadan sonra olayı inceleyen bilirkişinin hazırladığı raporda Esengül G. “asli kusurlu“, Abdül A. ise “tali kusurlu” olarak belirtildi. Daha sonra açılan kamu davasında mahkeme heyetinin istediği yeni bilirkişi raporunda Esengül G. “tam kusurlu”, olarak belirtilirken, Abdül A.’nın ise kusuru bulunmadığı belirtildi.
Olay sonrası Esengül G.’nin aracında oluşan 12.000 TL’lik hasarın onarımını yaptıran sigorta şirketi, hasarın 2.600 TL’lik kısmını Abdül A.’dan talep etmek için Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak mahkeme 3.300 TL’nin altındaki talepler için İl Hakem Heyeti’ne başvurulması gerektiği için başvuruyu reddetti. Daha sonra sigorta şirketi İzmir İl Hakem Heyeti’ne başvurdu. Olayı inceleyen İl Hakem Heyeti, “Abdül A.’nın ehliyetsiz olmasının kazanın oluşunu etkilemediği, ehliyetli olsaydı kazanın yine meydana geleceği” yönünde hüküm bildirerek sigorta şirketinin talebini reddetti.
Karardan sonra açıklama yapan Abdül A.’nın avukatı, “İl Hakem Heyeti’nin verdiği karar emsal niteliğindedir, bu karar ehliyetsiz kazaya karışan sürücünün, her durumda peşinen kazanın tek suçlusu kabul edilemeyeceğini göstermiştir” şeklinde konuştu.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: