Menu

Lloyd’s’dan Zarar Uyarısı!

Lloyd’s of London Başkanı John Nelson, Türkiye’de sigorta penetrasyon oranının düşük olduğunu, felaketlerin verdiği zararın Türk vergi mükelleflerinin cebinden çıktığını söyledi.

haber 12 018 01Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskler ile finans ve sigorta sektörü “Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği” Konferansı’nda gündeme taşındı. Konferansta konuşma yapan uzmanlar, “İstanbul’un güçlü bir finans merkezi olacağını” belirterek, Türkiye’de sigorta bilincinin ve sigorta penetrasyonunun da artırılması gerektiğine dikkat çekti. Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yürütülen “Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği” projesi kapsamında, İstanbul’da düzenlenen konferans ile Türkiye’nin finansal hizmetlerde bölgesel liderlik potansiyeli vurgulandı.

Moore: Sigorta büyümeye açık

Birleşik Krallık Başkonsolosluğu tarafından Zorlu Center’de “Sigorta, Emeklilik ve Varlık Yönetimi’nde Fırsatları Büyütmek” başlığıyla düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, Türkiye’nin İstanbul’u finans merkezi haline getirme çabalarını desteklediklerini söyledi.

Bilgiç’den işbirliği çağrısı

2008 krizinde de görüldüğü gibi Türkiye’de finans ve bankacılık sektörünün rüştünü ispat ettiğini ifade eden Moore, sigorta ve emeklilik branşlarının ise halen büyümeye açık alanlar olduğunu söyledi. Ankara’daki terör saldırısını da kınayan Moore, “İngiltere halkı sizlerle dayanışma içinde. İngiltere, uzun yıllardır teröre karşı mücadele etti. Ekonomiyi sekteye uğratmamaya çalıştık. Hepimizin güçlü olması lâzım” dedi. Türkiye Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de yaptığı konuşmada Türkiye ve İngiltere arasındaki ilişkililerin daha da güçleneceğini belirterek, iki ülke arasında sigortacılık, varlık yönetimi ve katılım bankacılığı alanlarında güçlü ilişkiler kurulması gerektiğini söyledi. Türkiye büyük bir Pazar Lloyd’s of London Başkanı John Nelson ise 1966’dan beri ilk kez gördüğü İstanbul’un devasa bir şehir haline geldiğini ve önünde büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. Konuşmasında Lloyd’s of London ile ilgili bilgiler de veren Nelson, Lloyd’s’un risk paylaşımına dayalı büyük bir Pazar olduğunu ve Türkiye’de de faaliyet göstermek istediklerini kaydetti. İstanbul’un üstün bir bölgesel merkez ve küresel çapta etkili bir finans merkezi olma şansının olduğunu belirten Nelson, bunun gerçeğe dönüşebilmesi için de piyasalarının uluslararası bir yapı kazanmasının şart olduğunu dile getirdi.

Zarar mükelleflerin cebinden çıkıyor

İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Şili gibi ülkelerde sigorta penetrasyon oranının yüksek olduğunu, buna karşın Türkiye’de ise söz konusu oranın düşük olduğunu Lloyd’s of London Başkanı John Nelson, felaketlerin verdiği zararı, Türk vergi mükelleflerinin kendi ceplerinden çıktığını söyledi. Bu arada Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yürütülen “Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği” projesi kapsamında, İstanbul’da iki boyunca süren bir konferans düzenlendi. Konferans ile Türkiye’nin finansal hizmetlerde bölgesel liderlik potansiyeline dikkat çekildi. “Sigorta, Emeklilik ve Varlık Yönetimi’nde Fırsatları Büyütmek” başlığının tartışıldığı ilk günün ardından, konferansın ikinci gününde, “Türkiye’de Faizsiz Finans: Bölgesel Bir Liderin Ortaya Çıkışı” başlığı konuşuldu. Andrew Macdowell’in moderatörlüğündeki panelde Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç da yer aldı.

Koç: Şirketlerin ismine ‘katılım’ eklensin

Panelde Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, katılım bankacılığı ve katılım sigortası hakkında görüşlerini ve beklentilerini dile getirdi. 10 yıl içerisinde sektörün gelişeceğini söyleyen Koç, “Biz tekafül değil, katılım sigortası şirketi diyoruz. 2004 senesinde katılım bankalarına yatırım yapılmaya başlandı ve o yıla kadar finans kurumu olarak geçiyordu, katılım şirketi oldu. 2004 yılından bu yana şartlar katılım sigorta şirketi kurmak için mevcut. Neova Sigorta olarak biz katılım temelli bir sigorta şirketiyiz” dedi. Yasal olarak katılım sigortasına engel teşkil eden bir hüküm olmadığını söyleyen Koç: “Katılım sigortacılığı ile ilgili tanım mahiyetinde yasa çıkmasını istiyoruz. Bu doğrultuda, bu prensiple çalışan şirketlerin isminde de katılım ibaresi yer almalı” şeklinde konuştu.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: