Menu

Mobil Kaza Tutanağı 10 Dakikada Dolduruluyor ‘Vakti Nakte’ Çeviriyor

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin geliştirdiği ‘ Mobil Kaza Tutanağı’ 10 dakika gibi kısa bir sürede dolduruluyor, sigorta şirketi ile sigortalının vakit kaybını ortadan kaldırıyor.

Haber 11 003 01Ülkemizde her yıl ortalama 1 ile 1.5 milyon adet trafik kazası yaşanıyor. Bu kazalarda en büyük kurtarıcılarımız ise trafik ve kasko sigortalarımız oldu. Ülkemizde trafiğe kayıtlı olan yaklaşık 19 milyon araç bulunuyor. Bu araçların zorunlu olmasına rağmen sadece 15 milyonunun trafik sigortası var. Kasko sigortalarında rakamlar ise çok daha düşük. 19 milyon aracın sadece 5 milyonu kaskolu. Sigorta yaptırmak olası kazalarda hasarın tazmin edilmesi için büyük önem taşıyor. 1 Nisan 2008 tarihinde maddi hasarlı kazalarda, Kaza Tespit Tutanağı uygulaması başladı. Uygulama ile kazalarda tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tutmaları mümkün hale geldi. Tutanakların sayısında ise yıllar bazında artışlar görüldü. 2008 yılında 491 bin 31 tutanak tutulurken 2014 yılında bu rakam 811 bin 155’e çıktı. Kaza Tespit Tutanağı uygulaması ile trafikteki beklemelerin ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenerek vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmeleri sağlandı.

Kalem ile kağıt devri bitti

2014 yılının Ekim ayında ise vatandaş yeni bir uygulama ile tanıştı: Mobil Kaza Tutanağı. Sürücülere hasar sürecinde zaman kazandıran ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen uygulama ile kaza tutanağı tutarken kalem ve kağıda gereksinim kalmadı. Uygulama ile akıllı telefonlar aracılığıyla tutanak doldurma işlemi çok daha hızlı ve kolay hale getirildi. Uygulamayı aktif bir şekilde kullanmak için tek yapmanız gereken şey, Android ya da iOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefona sahip olmak ve akıllı telefonunuza uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek. Sonrasında ise 10 dakika gibi kısa bir sürede tutanağı doldurabiliyorsunuz.

Süreç 13 günden 3 güne indi

Kaza esnasında Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ilk olarak kaza yerinin en az dört fotoğrafının sisteme yüklenmesini istiyor. Sonrasında ise poliçe bilgilerini sisteme girmeniz gerekiyor. Bunun için plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yapılabiliyor. Poliçe bilgilerinizi yalnızca bir defa sisteme kaydettiğinizde ‘profilimden getir’ özelliğiyle her seferinde bilgilerinizi tek tek girmek zorunda kalmıyorsunuz. Sigorta şirketinizden satın aldığınız kare kodlu poliçelerdeki kare kodu okutarak da tüm bilgilerinize otomatik bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Poliçe bilgilerinize ulaşıldığı anda araç bilgileri de otomatik olarak ekrana yansıtıldığı için ayrıca aracınızın şasi numarası, markası, modeli gibi bilgileri tekrar girmenize gerek kalmıyor. Uygulamada kazanın oluş şekli yazılı ve sesli şekilde anlatılabiliyor. İşlem, sürücülerin ekrana elle atacakları imza ile tamamlanmış oluyor. Sonrasında ise sürücülerin uygulamayı kullandığı cep telefonlarına SMS ile bilgilendirme yapılıyor. E-mail adreslerine ise KTT formu PDF olarak iletiliyor. Her iki aracın zorunlu trafik ve kasko poliçe sahibi sigorta şirketleri anında bilgilendiriliyor. Böylece sürücüler hiçbir yeri aramadan sigorta şirketleri tarafından işlemleri yapılmaya başlanıyor. Uygulamanın sunduğu hız sayesinde hasar tazminat süreçleri de kısalıyor; kazaların ortalama sonuçlanma süresi 13 günden 3 güne iniyor.

İlk ödülünü geçen yıl aldı

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen eTR ödüllerinden ilk ödülünü geçtiğimiz sene aldı. 15 Ocak 2015 Perşembe günü TBMM’de yapılan törende, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ve 2014 yılında vatandaşın kullanımına açılan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Ödül, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Gökhan Karasu’ya verildi.

Kaza noktalarını gösteriyor kurumların işi kolaylaşıyor

Mobil Kaza Tutanağı’nın bir diğer artısı kaza yoğunluk bilgisine de erişim sağlaması. İsteğe göre hem harita hem de uydu formatında görüntülenebilen Kaza Yoğunluk Haritası sayfası, kazaların yerini sokak ismine kadar öğrenme imkânı sağlıyor. Kaza noktaları harita üzerinde yoğunluğa göre kırmızı, sarı ve mavi renkle gösteriliyor. Haritanın kazaların yoğunlaştığı bölgelerin belirlenmesinde ilgili kurumların işini kolaylaştırması bekleniyor. Haritanın altyapısını Mobil Kaza Tutanağı oluşturuyor. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama üzerinden sigorta şirketine gönderilen kaza bilgisi aynı anda harita uygulamasına da aktarılıyor. Ayrıca sigortalılar, Kaza Yoğunluk Haritası sayesinde en çok nerede ve hangi zaman dilimlerinde kaza olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Böylece hangi noktaların kaza riski taşıdığının görülebilmesiyle, o noktalarda daha dikkatli araç kullanılması bekleniyor. Poliçe bilgilerinize ulaşıldığı anda araç bilgileri de otomatik olarak ekrana yansıtıldığı için ayrıca aracınızın şasi numarası, markası, modeli gibi bilgileri tekrar girmenize gerek kalmıyor.

Mobil Kaza Tutanağı’nın avantajları neler?

SİGORTALILARA

Kaza Tespit Tutanağı formunun taşınmasına gerek kalınmaması

Tutanağın anında sigorta şirketlerine iletilerek zaman kaybının önlenmesi

Daha az bilgi ile tutanak girişinin sağlanması

Daha hızlı tutanak girişinin sağlanması

Uygulamadaki yönlendirmeler ile tutanak girişindeki hata oranının azaltılması

Kazaların sonuçlanma süresinde azalma

Kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı erişim

Sonuç kusur oranlarını online takip edebilme imkanı

SİGORTA ŞİRKETLERİNE

Kazadan anında haberdar olunması

Sigorta şirketlerine daha doğru bilgilerin gönderilmesi

Hızlı aksiyon alma imkanı

Kaza resimli tutanak oranının artması

Geocode (adres bulma) bazında kaza yeri analizi

Hızlıca tamamlanan hasar süreci ile müşteri memnuniyetinin artırılması

Hasar ihbar süreçlerinde kolaylık

Anlaşmalı servislere yönlendirmeyle maliyetlerin aza indirilmesi

Uygulama Google Play ve Apple Store’da

Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerine göre ilk 4 ayda yaklaşık 300 bin kişi tarafından indirildi. Bu doğrultuda Merkez’e 2 bin 213 adet kaza iletildi. 70 ilde kullanılan uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olarak sıralanıyor. Uygulamaya aşağıdaki karekodu okutarak ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı Apple Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.


tsrsb   dask   sigortacili   sigorta_gov   tsev    sigorta bilgi merkezi    sigorta tahkim komisyonu    guvencehesabi

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: